Gronostaj to mały, drapieżny ssak z rodziny łasicowatych. W zimie jego futro przybiera kolor biały. Jedynie końcówka ogona pozostaje czarna. Ze względu na nadzwyczajną gęstość, delikatność i miękkość futra, dawniej wykorzystywane do szycia kołnierzy noszonych przez książąt i królów, obecnie przez rektorów i profesorów uniwersyteckich podczas uroczystości.
Gronostaje, obecnie są gatunkiem chronionym dlatego też, chcąc uzyskać w projektach królewski efekt gronostaja, należy sięgnąć do propozycji ze świata sztucznych futer.
Świat mody wykorzystuje charakterystyczny motyw gronostaja głównie w tworzeniu odzieży i dodatków. Alexander McQueen zaprojektował niewielką, owalną torebkę z biało-czarnego futra, ozdabiając ją srebrno-diamentową czaszką.
Angielska aktorka, Lily James, na okładce magazynu Tatler prezentuje żakiet z bordowego futerka z kołnierzem w stylu futra gronostaja. Stylizacja stonowana, elegancka, w dworskim stylu.
Valentino, stworzył krótki, rozkloszowany płaszczyk z kapturem. Biel i symetryczność stroju, podkreślił białymi czółenkami oraz skromną fryzurą.
Motyw futra gronostaja wykorzystał w swoich propozycja również Denis Basso, komponując go w okryciach wierzchnich z kolorem białym. Futro stanowi albo przedłużenie puchowej kurtki albo ozdobny kołnierz. Dostojny styl gronostaja, jak widać doskonale sprawdza się stylizacjach do wykorzystania na co dzień.
Niejednokrotnie, pewne charakterystyczne style wykorzystywane w modzie są modyfikowane przez projektantów lub stanowią dla nich inspirację do stworzenia czegoś nowego.
W świecie sztucznych futer, futro gronostaja stało się natchnieniem do stworzenia futra o stylu bardzo podobnym, cechującym się identyczną kolorystyką, jednakże o innym kształcie i formacie czarnych pędzelków. Pędzelki mają formę szpica lub kolca.
W architekturze wnętrz wykorzystanie motywu gronostaja daje nieograniczone możliwości. Biało-czarna poduszka lub narzuta wniesie do wizerunku pomieszczenia ciekawy kontrast, nada mu ostrości i charakteru.
W odzieży codziennej, futro w szpiczaste pędzelki posłuży do kreowania konfekcji wierzchniej – kurtek, żakietów lub kamizelek. Mogą stanowić dodatek do kapturów i kołnierzy.
Nieco bardziej szalone ubiory z dwukolorowego futra z pędzelkami wykorzystują tancerze i aktorzy. Mogą to być długie, szerokie spodnie, ultrakrótkie spódniczki, rękawiczki, nakładki na wysokie buty lub kaptury z dużymi uszami. Stylizacje dla osób odważnych wykorzystywane w określonym celu – dla zabawy, podczas pokazu, przedstawienia czy występu tanecznego.
Pomysłów na wykorzystanie futra gronostaja jest wiele. Być może pojawi się ich jeszcze więcej, po przeczytaniu powyższego wpisu.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą – www.efutro.pl.
GRONOSTAJ
NADCHODZĄCA NOWOŚĆ – dwukolorowe futro z długimi, szpiczastymi pędzelkami:
JEŻYK
*** ZAPRASZAMY – www.efutro.pl ***
Źródło:
http://www.nakedcapitalism.com/